Баерн беспрекорен со новиот тренер, лидерот во Бундеслигата се „лизна“ во Берлин (видео)

Шампионот на Германија, минхенски Баерн одигра уште еден одличен меч на гостувањето во Диселдорф, кај екипата на Фортуна. Баварците славеа победа со 4-0 под водство на новиот тренер Ханс Флик.

Баерн дојде во водство многу рано, уште во 11 минута со голот на Павард. Во 24 минута прецизно стрелаше и Толисо за 0-2, а победата беше најавена уште во 37 минута, кога Гнабри погоди за 0-3.

Точка на мечот стави Кутињо со погодокот во 70 минута.

Во прилог на Баварците им оди и поразот во Берлин, кај екипата на Унион на лидерот на табелата во Бундеслигата, Борусија Менхенгладбах. Стрелци на двата гола за 3 бода за берлинската екипа беа Ујах во 15 и Андерсон во 92 минута.

Во останатите денешни дуели од 12 коло Волфсбург славеше со 2-0 нагости во Франкфурт, кај Ајнтрахт Ајнтрахт.

Шалке 04 исто така забележа гостинска победа во Бремен, кај Вердер со 2-1, а нерешено 1-1 заврши дуелот меѓу Баер Леверкузен и Фрајбург.