Top Sport

Барса ќе го купи бразилскиот талент Густаво Маја (видео)

Барселона ќе ја активира својата опција за купување на тинејџерот на Сао Пауло, Густаво Маја овој јуни, тврди неговиот агент, кој додава дека 19-годишниот фудбалер веќе почнал да учи шпански.

Перформансите на Маја на Копа Сао Пауло, најпрестижниот младински турнир во Бразил на почетокот на годината, ги убедија Барселона да платат 1 милион евра за ексклузивната опција да го купат ова лето. 19-годишното крило, кое минатата година играше како позајмен фудбалер на Фламенго, и покрај тоа што во декември стана татко, постигна три гола во седум меча на турнирот.

Сега, Барса ќе треба да платат 3.5 милиони евра за постојан трансфер.

„Од клубот добивме сигнал дека ќе го комплетираат трансферот и во понеделникот Маја почна со лекции по шпански јазик. Имаше интерес и од други клубови, но тој секогаш ја сакаше само Барселона“, вели агентот Данило Силва.

Барса има богата историја на купување на јужноамерикански таленти, и се надеваат дека тој ќе биде ѕвезда како неговите сонародници во дресот на Каталонците: Ромарио, Ривалдо, Роналдињо и Нејмар.

Барса ги победи Атлетико и Ливерпул во трката за Маја

Scroll to Top