Top Sport

Барса триумфира, за малку гол со рака, не е Марадона, туку Меси

Необичен момент е забележан на мечот меѓу Барселона и Осасуна на „Ноу Камп“. Барса стигна до рутиниран триумф од 4-0, но во светски рамки се раскажува потегот на Меси при првиот погодок на Каталонскиот клуб.

dobivaj vesti na viber

Во триесеттата минута Брајтвајт донесе водство за Барса, топката се одби од коленото и заврши во мрежата. Во моментот додека топката одеше кон мрежата Лионел Меси високо ја подигна раката како да сакаше со рака да ја внесе во голот, нешто слично како Марадона против Англија на Мундијалот во 1986-та.

Не играше со рака, а играчите на Осасуна бараа фаул од Меси токму поради овој потег. Судијата не интервенираше. Погледнете:


Останатите три гола беа дело на Гризман (42 минута), Кутињо (57) и Меси во 73 минута.

По погодокот на Меси следуваше посвета за „Ел Пибе“:

И Дембеле во 70 минута постигна гол, но поради офсајд беше поништен.

Барселона со денешните 3 бода собра 14, во моментов доволни само за седма позиција на табелата во Ла лига.

Scroll to Top