Top Sport

Барселона го сака мексиканскиот херој Чаки

Таткото на Ирвинг Лозано, попознат кај своите фанови како Чаки, потврди дека Барселона се „распрашувала“ за стрелецот на голот за победа над Германија во првиот меч од Мундијалот.

22-годишниот Лозано ги шокираше Германците откако имаше одлична сезона во ПСВ Ајндховен постигнувајќи 19 голови и додавајќи 11 пати во 34 натпревари за холандскиот гигант. Сега, неговиот татко Хезус Лозано потврдува дека каталонските гиганти се заинтересирани за неговиот син, но не знае дали ќе е можен трансфер ова лето.

„Имаше приод од Барса, но засега нема ништо конкретно и јасно. Кога ќе заврши Мундијалот, тогаш ќе имаме подобра слика за иднината, дали ќе остане во ПСВ или ќе оди во друг клуб“, вели Хезус Лозано за „ЕСПН“.

И пред Мундијалот, за Лозано беа заинтересирани повеќе клубови, но од Премиер лигата – Манчестер сити, Челси и Евертон. Мексиканскиот селектор Хуан Карлос Осорио верува дека неговата ѕвезда најдобро ќе игра токму во Англија.

„Мислам дека кој ќе се реши да ризикува со него, нема да згреши. Неговата брзина и способност со топката значи дека може да игра во било која лига на било кое место. Премиер лигата? Совршено за него“, изјави Осорио за „Скај спортс“.

Scroll to Top