Top Sport

Барселона не може да го регистрира новиот тренер

Џона Лапорта пред три години ја презеде Барселона, во момент кога клубот имаше големи финансиски проблеми и долг од речиси 1.300.000.000 евра. Од неговото доаѓање Барселона редовно има проблеми со финансискиот фер-плеј што се одразува на регистрацијата на фудбалерите. Овие проблеми ја следат Барселона и пред почетокот на летниот преоден рок.

Финансиските проблеми, во овој момент не и дозволуваат на Барселона да го регистрира новиот тренер, Ханси Флик и неговиот стручен штаб.

Фискалната година трае од 30 јуни до 30 јуни и Барселона има уште еден месец да ги „испегла“ сметките, за да може да го регистрира тренерот и не само него.

Исто така, во моментов не се регистрирани уште четворица играчи: Ињиго Мартинез, Алехандро Балде, Гави и Витор Роке.

Гави и Балде, поради повредие предвреме ја завршија сезоната, па Барселона не ги пријави за вториот дел од шампионатото на Шпанија. Минатото лето Ињиго Мартинез можеше да биде пријавен за една сезона, па истото би требало да се случи и ова лето.

Во јануари, Барслеона до крајот на сеозната го регистрираше младиот Бразилец, Витор Роке.

Но, во Каталонија уверуваат дека се е под контрола, чекаат официјално потпишување на нов договор со компанијата „Најки“, кој ќе биде голем, па клубот нема да има проблем да ги регистрира фудбалерите и тренерот.

Инаку, за конечно Барселона да може да работи по принципот 1:1 (колку што ќе заработи толку да може и да потроши), мора да продаде некои играчи, и тоа највредните.

Флик ја стопирал продажбата на Роналд Араухо и Френки де Јонг, Рафиња е фудбалер кој има голема вредност на пазарот но засега тој одбива да ја наушти Барселона.

Scroll to Top