Top Sport

Бешикташ се шампиони во Турција

Вечерва заврши сезоната во фудбалскиот шампионат на Турција. Во дрматична завршница титулата ја оавоија фудбалерите не Бешикташ. За црно-белите од Истанбул ова е 16.титула во клупската историја.

Бешикташ во последното коло влезе со ист број на бодови и подобра гол разлика од Галатасарај.

Бешикташ славеа на гостувањето кај Гостепе со 2:1. За Гозтепе целуот натпревар го одигра Адис Јаховиќ.

Вода погоди за Бешикташ во 10.минута, израмни Озтурк 14 минути подоцна. На крајот титулата на Бешикташ им ја обезбеди Гезал со гол од пенал во 69.минута.

Во исто време Галатасарај забележаа сигурна победа над Малатијаспор со 3:1.

На крајот Бешикташ завршија со 84 поени и гол разлика +45, а Галатасарај со 84 поени и гол разлика +44.

Бешикташ и Галатасарај изброија пласман во квалификациите во Лигата на шампионите, а во квалификациите за Лига Европа покрај Фенербахче ќе игра и Трабзон. Од лигата испаднаа Ерзурум, Анкарагучу, Генчербилрили и Денизли.

4Anime watch animes: High School DxD Episode 12

WCOStream wcostream one piece: Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full

Scroll to Top