Без голови на Мерсисајд, Ливерпул дозволи Манчестер сити да се одлепи! (видео)

Дербито на Мерсисајд на „Гудисон парк“ заврши без голови 0:0, откако голманите на Евертон и Ливерпул беа главните ѕвезди во најголемиот меч во 29. коло во Премиер лигата.

Резултатот? Евертон ја спаси честа и не беше поразен од својот ривал, а Ливерпул со освоениот поен дозволи Манчестер сити да се одвојат на врвот на табелата и да имаат еден поен предност пред нив по четвртото реми во последните шест мечеви на тимот на Јирген Клоп.

Исто како во декември, мечот меѓу двата повеќекратни англиски шампиони не донесе прекрасен фудбал. Во првото полувреме двата тима не успеаја да се наметнат со играта, иако Ливерпул ја имаа најдобрата шанса, кога Џордан Пикфорд мораше да има одлична интервенција да го спаси обидот на Мо Салах, а на другата страна напаѓачите на Евертон беа безопасни.

Најсериозната шанса „карамелите“ ја имаа во 52. минута, кога Калверт-Луин со удар со глава се закани, но на крајот Алисон Бекер беше на место. Сепак, Ливерпул го зголеми притисокот во средината на второто полувреме и беше поблиску до гол, пред на домаќините да им припадне финишот на мечот, но без вистински резултат.

Ливерпул, иако имаат само еден пораз во споредба со четирите на Манчестер сити, сега имаат 70 поени, еден помалку од Сити со ист број на натпревари. Евертон се 10-ти со 37 поени.