(Видео) Борусија се самоуништи, Баерн ја одбрани титулата

Баерн Минхен, во неверојанта завршница, ја одбрани титула во Бундес лигата. Баварците ја освоија 11 последовна титула, 33 во клупската историја. Херој на баварците е Џамал Мусијала кој постигна гол за победа во келн во 89.минута. Борусија Дортмунд во последното мколо влезе од првото место, не успеа да го победи Мајнц (2:2). Трагичар е Себастијан Але кој промаши пенал во 19.минута, при резултат 0:1.

Баерн во Келн победи со головите на Коман и Мусилаја (1:2). Мусијала на теренот влезе во 85.минута, а четири минути подоцна го постигна голот за шампионската титула.

Мајнц два пати го шокираше Дортмунд со головите на Олсен во 15. и Онивису во 24.минута. Гереиро намали на 1:2 во 69/.минута, а конечните 2:2 ги постави Зиле во 96.минута.

На крајот двата тима завршија со 71 бод, Баерн има и подобра меѓусебен скор и подобра гол-разлика.

Од лигата покрај Херта испадна и Шалке. Лајпциг го победи Шалке со 4:2.

Бараж за опстанок ќе игра Штутгарт, а покрај Баерн, Борусија Дортмунд и Лајпциг ќе игра Унион Берлин.