Top Sport

Божинов по третпат се врати во Левски, ќе игра бесплатно!

Бугарскиот ветеран Валери Божинов го напушти италијанскиот второлигаш Пескара и по третпат во својата кариера се врати во својата сакан клуб Левски Софија, каде што ќе игра без постојана плата.

34-годишниот Божинов помина само седум месеци со Пескара, и одигра три меча на кои не постигна ниту еден гол. Тој првпат потпиша за Левски во јануари 2014, но се врати во Италија во септември истата година, пред да се врати во февруари 2019 година.

Божинов, кој дојде во Лече уште во јули 1998 година, во Италија играше и во Фиорентина, Јувентус, Парма, Верона, Виченца и Тернана.

Scroll to Top