Top Sport

Бруно Гимараеш има посебна клаузула во договорот која важи до 30 јуни

Играчот од средниот ред на Њукасл, Бруно Гимараеш е на мета на бројни клубови, а тој има посебна клаузула во договорот.

Како што откри трансфер-инсајдерот, Фабрицио Романо, од последната недела на мај до крајот на јуни, Гимараеш има откупна клаузула од 100 милиони фунти или 116 милиони евра.

Доколку Бразилецот се договори со некој клуб и тој клуб ја плати сумата, Њукасл ќе биде принуден да го пушти.

Во моментов не се знае дали некој клуб е подготвен да потроши толку пари, но веќе е познато дека ПСЖ покажува интерес за бразилскиот репрезентативец.

Прашање е само дали е реално еден ваков трансфер да се случи пред официјалниот почеток на летниот преоден рок.

Летниот преоден рок стартува на 1 јули.

Scroll to Top