Top Sport

Бускетс ја напушта Барселона на крајот од сезоната

Серхио Бускетс ја напушта Барселона на крајот од сезоната. Тогаш ќе му истече актуелниот договор и тој воопшто нема да преговара за нов договор со клубот, тврди каталонски „Спорт“. Негова следна дестинација ќе биде МЛС – лигата на САД.

dobivaj vesti na viber

„На крајот на сезоната капитенот на Барселона ќе ја прифати понудата на Интер Мајами и ќе заигра во МЛС-лигата. На 34 години е подготвен за нова авантура преку Атлантикот. Постои можност тренерот Чави да се обиде да го убеди својот пријател и капитен на тимот да остане уште една сезона, но ќе биде многу тешко да ја промени неговата одлука“, пишува „Спорт“.

Бускетс дебитираше за Барселона во 2008 година. Со каталонскиот клуб освои 30 трофеи и е трет најтрофеен фудбалер по Лионел Меси (35 трофеи) и Андрес Иниеста (32 трофеи).

За Барселона одигра 684 натпревари и постигна 18 гола со 43 асистенции.

Scroll to Top