Top Sport

Челзи го продава Лукаку: позната сумата за која се подготвени да се откажат од него во Лондон

Челзи е подготвен да го продаде Ромелу Лукаку, а Фабрицио Романо ја откри сумата за која клубот од Стемфорд Бриџ е подготвен да ја заврши зделката.

Најсигурниот стручњак за трансфери тврди дека во Лондон се подготвени да се откажат од услугите на белгискиот напаѓач за 45 милиони евра.

Лукаку ја помина сезоната на позајмица во Рома, негова втора позајмица откако се врати во Челзи во 2021 година. Првиот центарфор на Рома во Челзи никогаш не играл толку добро како во италијанските клубови. Во Интер беше најдобар стрелец во италијанскиот шампионат, а во Рома незаменлив првотимец. Додека играше за Челзи, новинарите и навивачите жестоко го критикуваа, па тој отворено кажа дека е подобро да игра во Италија, што наиде на уште поголем гнев кај навивачите.

Се споменуваше дека Лукаку би можел да остане во Италија, поточно да се пресели во Наполи. Тоа би се случило во зделка во која Виктор Осимхен би заминал во Челзи, со дополнително финансиско обештетување. Романо пишува дека засега ништо не се случува на овој план. Лукаку постигна 21 гол и четири пати асистираше на 47 натпревари за Рома во штотуку завршената сезона. Тој е под договор со Челзи до летото 2026 година.

Scroll to Top