Top Sport

Де Зерби: Само во Англија не сте сигурни кога ВАР ќе донесе одлука

Менаџерот на Брајтон, Роберто Де Зерби истакна дека има голем проблем со судењето во Премиер лигата.

Неговиот тим минатиот викенд одигра нерешено 1:1 со Шефилд јунајтед, а Брајтон натпреварот го заврши со десетмина поради црвен картон.

„Да бидам искрен, не ми се допаѓаат 80 отсто англиските судии. Не ми се допаѓа како се однесуваат на теренот. Англија е единствената земја каде кога ќе се употреби ВАР-технологијата, не можете да бидете сигурни дека одлуката е точна.

Во други земји, морате да бидете сигурни дека одлуката на ВАР е исправна. Во Англија не е така, тоа не можам да го разберам“, изјави Италијанецот.

Scroll to Top