Дебаклот во Велс без последици за Шкендија (Видео)

Шкендија доживеа дебакл во Велс, во реванш натпреварот од првата квалификациска рунда, во Лигата на шампионите, но сепак ќе игра во наредното коло. Домашниот ТНС ја победи Шкендија со 4:0 (3:0), а македонскиот шампион во наредното коло мина благодарение на победата од 5:0 пред една недела во Скопје.

Тренерот на Шкендија, Османи, натпреварот го започна без Ибраими и Радески, а нивните соиграчи очигледно го потценија противикот, поради што во 35.минута резултатот беше 3:0 за шампионот на Велс.

Еби го постигна првиот гол за ТНС во 15.минута, по половина час игра Редмонд зголеми на 2:0, а Кабанго во 35.минута навести дека Велшаните можат да приредат сензација.

Сепак тоа не се случи, иако домашните играчи имаа свои шанси и во второто полувреме. Конечниот резултат го постави Бирн во 96.минута.

Шкендија во втората рунда ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Шериф (Молдавија) и Торпедо (Грузија). Овој мече се игра утре, а шампионот на Грузија по првиот меч има предност 2:1.