Top Sport

Дилросун: За Манчестер сити, фудбалерите се само стока за тргување

Младиот холандски фудбалер, Жаваиро Дилросун го нападна својот поранешен клуб Манчестер сити, велејќи дека клубот се однесува кој своите фудбалери само како стока за продавање.

20-годишниот Дилросун имаше 12 настапи за бундеслигашот Херта оваа сезона откако во мај оваа година дојде во Берлин сфаќајќи дека за него нема место на „Етихад“. Тој беше дел од У-23 тимот на Манчестер сити, и иако вели дека Пеп Гвардиола имал добро влијание на него, од политиката на клубот не е импресиониран.

„Сити се компанија, а не фудбалски клуб. Фудбалерите се нивната стока за продавање. Немав многу шанси да зборувам лице-во-лице со Гвардиола, но научив многу од него само гледајќи го. Тој ми даде неколку одлични совети кои ме направија подобар фудбалер, и навистина е способен да ја пренесе својата тактика на фудбалерите“, вели Дилросун.

Тој помина четири години во Сити, откако во 2014 година направи трансфер од Ајакс. Добрите игри за Херта му обезбедија и место во холандската репрезентација.

Фото: ЕПА

Scroll to Top