Top Sport

Дортмунд ја одбија понудата на Јунајтед за Санчо од 98 милиони евра!

Борусија Дортмунд ја одбиле понудата на Манчестер јунајтед од 98 милиони евра за Џејдон Санчо, тврди германскиот „Билд“, но се очекува „ѓаволите“ да не се откажат од главната трансфер-цел ова лето и да дадат нова „подобрена“ понуда.

Откако Јунајтед успеа да се квалификува во Лигата на шампионите во последното коло од Премиер лигата, веднаш се свртеа кон можните летни засилувања, со 20-годишниот Санчо како главна цел.

Според „Билд“, БВБ не планира да го даде Санчо под очекуваната цена од 120 милиони евра и поставиле краен рок до 10 август за комплетирање на договорот, бидејќи потоа почнуваат со летниот тренинг камп во Швајцарија. Дортмунд исто така ги има Џонатан Иконе и Жереми Бога како можни замени за Санчо, кој оваа сезона во 44 настапи имаше 20 гола и 20 аситенции.

Од друга страна „ЕСПН“ тврди дека Санчо веќе ги информирал своите претставници дека сака да направи трансфер на „Олд Трафорд“.

Scroll to Top