Драма во Премиер лигата – колапс на Челси, но Лестер е најголемиот лузер!

Можеби немаше борба за титулата и за опстанок во последното коло од Премиер лигата, но тоа не значеше дека нема драма, откако на крајот Челси и покрај поразот од Астон вила, следната година ќе игра во Лигата на шампиони заедно со Ливерпул, откако Лестер загубија со 3:2 од Тотенхем дома и покрај тоа што имаше предност од 2:1.

Челси пред последното коло беше на третата позиција во лигата со 67 поени, пред Ливерпул и Лестер со 66, и „лисиците“ беа во најнезавидна позиција, на петтото место со послаба гол-разлика од Ливерпул.

Меѓутоа, откако доживеаја „колапс“ во финалето на ФА купот, препородот на тимот на Томас Тухел „заглави“ и на „Вила парк“ и може само да се заблагодарат на Тотенхем, кои успеаја да стигнат до импресивна 2:3 победа кај Лестер.

Ливерпул најсигурно го визираа билетот за ЛШ откако со двата гола на Садио Мане стигнаа до 2:0 победа над Кристал палас, додека многу подраматично беше на „Вила парк“ и на „Кинг пауер“. Лестер во 18. минута стигнаа до водство преку Џејми Варди од пенал, но Тотенхем израмни преку Хери Кејн во 41. минута од мечот. Варди, повторно од белата точка, во 52. минута донесе 2:1 водство, но потоа следуваше стопирање на „лисиците“. Во 76. минута, тие си постигнаа смешен автогол преку Каспер Шмајхел, а потоа Герет Бејл во 87. минута и во 95. минута стави крај на надежите за камбек.