Top Sport

Дресот во кој Пеле играл против СФРЈ продаден за 30.000 евра

Дресот во кој легендарниот Пеле го одиграл последниот натпревар за Бразил на аукција во Торино бил продаден за 30.000 евра. Последен пат во дресот на „криоките“ Пеле настапил во јули 1971 година, на пријателскиот меч помеѓу Бразил и Југославија.

Меѓу другите спортски предмети што биле продадени на аукцијата за 25.000 евра била продадена жолтата маичка која ја носел Фаусто Цопи на Тур д’Франс во 1952 година.

Синиот дрес на Јувентус во кој Лучано Спиноси го играл финалето на Купот на саемските градови во 1971 година достигнал цена од 9.400 евра. За сума од 7.500 евра била продадена „десетката“ на Диего Марадона од Наполи во сезоната 1989/1990.

Scroll to Top