Елмас со два гола ги „крена“ Наполи пред Лестер!

Елиф Елмас постигна два гола, а неговите Наполи стигнаа до интересна 3:2 победа над Лестер за да го поминат премиерлигашот на второто место во групата Ц од Лига Европа, за да обезбедат бараж во второрангираното европско натпреварување, и да ги пратат „лисиците“ во плејоф за опстанок во Конференциската лига на УЕФА.

Победата на Наполи не беше доволна за првото место, бидејќи и покрај подобрата гол-разлика од Спартак Москва, рускиот тим го осигура првото место поради подобар меѓусебен однос со италијанскиот клуб.

На дождот во Неапол, Адам Унас уште во 4. минута им донесе водство на домаќините, пред Елмас да го постигне својот прв гол во 24. минута. Ветеранот Џони Еванс во 27. минута намали на 1:2, а Лестер израмнија преку Кирнан Дузбјури-Хол. Сепак, во тимот на Лучано Спалети беше Елмас, кој во 53. минута постигна уште еден гол, доволен за победа.

Во другите групи немаше изненадувања – Лион го потврди првото место пред Ренџерс по 1:1 ремито во групата А, Монако се први во групата Б пред Реал Сосиедад, а Ајнтрахт беа први во групата Ц пред Олимпијакос.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк