Евро 2020: Шпанците останаа „совршени“ во Романија, Финците со „шок“ за Грција (видео)

Шпанската фудбалска репрезентација остана „совршена“ и по петтото коло во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, додека Финска со 1:0 ја победи Грција и дојде на чекор до прв пласман на едно големо натпреварување и во исто време драстично ги намали шансите на Грците.

Серхио Рамос во 29. минута беше прецизен од белата точка да донесе водство на „фуријата“ во Букурешт, а Пако Алкасер во 47. минута зголеми на 2:0. Сепак, домаќините во 59. минута намалија на 1:2 преку Флоријан Андоне по што имаше тензичен финиш на мечот, во кој Дани Карвахал доби црвен картон во 79. минута. Романците ги очекува тесна битка со Шведска и Норвешка (кои денеска имаа убедливи победи) за второто место во групата.

Финска, пак, успеа со голот од пенал на Тему Пуки да ја совлада Грција со 1:0 и изненадувачки да биде најблизок конкурент на Италија во груапта Ј. Италија има 15 поени, Финска 12, додека Босна и Херцеговина е трета со 7 откако со 5:0 го победи Лихтенштајн. Грците се само петти со 4 поени.