Top Sport

ФА го обвини Артета за недолично однесување

Тренерот на Арсенал, Микел Артета е обвинет од Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) за недолично однесување поради коментарот на арбитражата при поразот од Њукасл во Премиер лигата.

Артета беше лут по поразот од Њукасл со 0:1, а одлуката на ВАР судијата ја нарече „срамна“.

Судијата Ентони Гордон во три наврати ја користеше ВАР технологијата и секој пат одлуките одеа во корист на Њукасл. Тренерот на лондонскиот тим има рок до вторник да поднесе жалба.

„Неговите коментари претставуваат недолично однесување бидејќи се навредливи за судиите или се штетни или ја нарушуваат играта“, соопшти ФА, пренесе Би-би-си.

Арсенал соопшти дека судењето е неприфатливо и рече дека играчите, тренерите и навивачите „заслужуваат подобро“.

Scroll to Top