Top Sport

Фернандо Торес продолжува во Јапонија

Досегашниот напаѓач на Атлетико Мадрид, Фернандо Торес, потврдил дека кариерата ќа ја продолжи во Јапонија, во екипата Саган Тосу.

„Саган Тосу беше првиот клуб што покажа интерес за моите услуги. Ги ценам нивните напори и начинот на кој управата ме убеди со својот спортски, личен и културен проект“, рекол Торес.

foto: epa

Шпанскиот напаѓач ќе потпише договор до 2020 година, а според шпекулациите ќе заработува 80.000 евра неделно.

Инаку Саган Тосу не бележи добри резултати оваа сезона во јапонскиот шампионат. Екипата се наоѓа на претпоследното 17.место со само 13 бода.

Торес, по завршувањето на сезоната и освојувањето на титулата во Лига Европа, втор пат се прости од матичниот клуб, Атлетико Мадрид.

Scroll to Top