Top Sport

ФФМ му го честиташе репрезентативниот рекорд на Бирки Бјарнасон

Биркир Бјарнасон, капитенот на исландската репрезентација, вечерва на „Тоше Проески“ во Скопје доби подарок од ФФМ по повод поставување на нов рекорд за настапи за својата репрезентација.

33-годишниот фудбалер на турски Аданаспор, вечерва го игра својот 105. меч во дресот на Исланд, со што го руши рекордот на Рунар Кристинсон од 2004 година.

Слично како што Холанѓаните му оддадоа почит на Горан Пандев пред мечот на Европското првенство во Амстердам, Македонија му оддаде почит на Бјарнасон.

Scroll to Top