Top Sport

Фудбалер од Босна и Херцеговина почина од срцев удар, клубот веднаш згасна

Ирфан Мешиќ, фудбалер на Турија, почина на 35-годишна возраст, од срцев удар што го доживеа за време на натпреварот.

Клубот кој се натпреварува во Втората лига на Тузланскиот кантон Запад веднаш објави дека се гаси, пренесува „Индекс“.

Мешиќ во својата кариера настапуваше за бројни нисколигаши од Босна и Херцеговина, а во Турија пристигна пред нешто повеќе од еден месец од Рудар Лукавац.

Турија на својот Фејсбук профил ја објави потврдата за смртта на фудбалерот, а набргу потоа клубот објави дека престанува со работа.

„Уништени од болката и тешкиот избор на судбината, ве известуваме дека Ф.К.Турија автоматски престанува да работи. Секогаш потта и срцето ги оставаше на теренот, а за малку ќе ги испуштеше таму, за жал, на брате Ирфан Мешиќ. Борбата продолжи и еден час подоцна… И таму се бореше како само ти знаеше, како лав…“, е дел од пораката на клубот.

Scroll to Top