Генган и Марсеј во драматично реми со шест гола (видео)

Марсеј ги задржа малите шанси за пласман во Лигата на шампиони, откако на тешкото гостување во Бретања одигра неверојатен меч полн со пресврти за 3:3 реми со Генган.

Марсеј стигна до водство од 0:2 во само 14 минути игра, преку Валер Жермен Флоријан Тован за да си помислат дека победата е обезбедена уште на стартот. Меѓутоа, Клеман Грение, прво во 42. минута намали на 1:2, за на почетокот на второто полувреме, преку гол од пенал да израмни на 2:2.

Во 66. минута, гостите останаа со играч помалку откако Стив Мандана доби црвен картон, и Генган тоа го искористи за со уште еден гол од пенал преку Џими Бриан да дојде до целосен пресврт за 3:2 водство. Тован, како и многу пати оваа сезона, беше клучен играч за Марсеј, откако во 84. минута израмни на 3:3.

Со освоениот поен, Марсеј остана на четвртото место во Ла лига со 74 поени, идентично со третопласираниот Монако и само еден поен помалку од второпласираниот Лион. Сепак, Монако и Лион своите мечеви од претпоследното коло ги играат во текот на викендот. Генган е на 10. место со 47 поени.