Top Sport

Глејзери го ставаат Јунајтед на продажба – клубот проценет на 5 милијарди фунти!

Газдите на Манчестер јунајтед, семејството Глејзер, го смениле својот став околу потенцијалната продажба на клубот, и подготвени се да продадат дел од клубот или целосно да се „ослободат“ од „ѓаволите“, тврди „Блумберг“, посочувајќи дека веќе има три американски конзорциуми подготвени за дил. Тие поставиле цена од 5 милијарди фунти за славниот англиски клуб.

dobivaj vesti na viber

Навивачите на Јунајтед протестираа против газдите на клубот пред првиот домашен меч од новата сезона против Брајтон и планираат да го направат тоа и на дербито со Ливерпул, бесни на одлуките на Глејзери по преземањето на клубот во 2003 година. Според британскиот „Индепендент“, по сите критики, американските газди можеби го смениле своето мислење, и го посочуваат како главен кандидат за купување на клубот, најбогатиот Британец, Сер Џејмс Ретклиф, газдата на „ИНЕОС“ и голем навивач на „ѓаволите“.

Според „Индепендент“, преговорите меѓу милијардерите веќе почнале од мај и има чувство дека може да се направи „здека на столетието“. Ова се надоверзува на бурата коментари кои ги предизвика Илон Маск на Твитер со шегата дека би сакал да ги купи Јунајтед.

Британските медиуми тврдат дека Глејзери го смениле мислењето откако Челси беше продаден за астрономски 4 милијарди фунти. Да потсетиме, Глејзери платија за Јунајтед 800 милиони фунти пред речиси 20 години.

Илон Маск го купува Манчестер Јунајтед?

Scroll to Top