Top Sport

Глишиќ од корнер го реши Работнички, Струга ја победи Македонија ЃП

Foto/facebook.com/FKVardarSkopje

Попладнево на шест стадиони во Македонија се одиграа натпреварите од 22.коло. Најголем добитник во оваа рунда е актуелниот шампион Струга. Стружани ја победија Македонија ЃП, а во исто време Шкендија и Шкупи не успеаја да триумфираат на истокот на државата, кај Брера АП и Брегалница.

22.коло во домашноот првенство го обележа играчот на Вардар, Глишиќ. Во скопското дерби, Вардар на стадионот во Маџари го победи Работнички со 1:0. Глишиќ во 56.минута директно од корнер го совлада голамнот Алексовски.

Шкендија против Брера АП и Шкупи против Брегалница одиграа натпревари без голови.

По ова коло Струга се врати на челната позиција на табелата со бод повеќе од Шкупи и два од Шкендија.

Резултати, 22.коло

Вардар-Работнички 1:0
Струга-Македонија ЃП 2.1
Тиквеш-Силекс 1:0
Брера АП-Шкендија 0:0
Брегалница-Шкупи 0:0
Воска-Гостивар 1:1

Табела:

Scroll to Top