„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.
Гостите целата работа ја завршија за само 18 минути во првото полувреме, од 13. до 31. минута.

Гундоган по асистенцијата на Бернардо Силва го отвори резултатот во 13 минута.

Грилиш запиша асистенција, а Фоден погодок во 28 минута.

Победникот беше решен во 31 минута кога повторно Фоден беше прецизен, овојпат по асистенцијата на Габриел Хесус.

Домаќините единствено што успеаја да направат беше почесен погодок, и тоа од белата тока во 80 минута. Мак Алистер биеше прецизно против Едерсон.

Во 95 минута, кога сите го очекуваа последниот судиски свиреж, Ријад Марез постигна и честври гол во домашната мрежа.

„Граѓаните“ упатија двојно повеќе удари за разлика од избраниците на тренерот Потер, а посебно се истакнаа двајцата голмани со неколку одлични интервенции.

По 9 кола, Сити е втор на табелата со 20 гола, минус 2 од лидерот Челси.

Брајтон, пак, одличната серија на 4 победи која ја прекинаа со три нерешени во низа вечерва ја завршија со вториот сезонски пораз.