Гранада ја зголеми мизеријата на Наполи, Бенфика и Арсенал со реми

Иднината на Џенаро Гатузо на клупата на Наполи изгледа се понеизвесна, откако „партенопеи“ беа казнети на гостувањето кај Гранада во првиот меч од 1/16 финалето на Лига Европа, губејќи со 2:0. Во другите мечеви, Арсенал на гостувањето кај Бенфика одигра 1:1, Ајакс со луд камбек стигна до 2:1 победа на гости кај Лил, а Вилјареал славеше со 2:0 на гостувањето кај Ред бул Салцбург.

Јанхел Ерера во 19. минута, и Кенеди само две минути подоцна стрелаа за шпанскиот прволигаш за незгоден пораз на Наполи со кој имаат мали шанси да влезат во осминафиналето. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас одигра 90 минути на „Лос Карменес“.

На „Олимпико“ во Рим, Бенфика прва дојде во водство против Арсенал во 55. минута, откако Пјер-Емерик Обамејанг имаше неверојатно промашување, пред веднаш да одговори младиот Букајо Сака во 57. минута за интересен реванш на „Емирати“.