Гранада првпат во историјата победи на „Ноу Камп“ – удар за шансите на Барса за титула

Барселона пропушти шанса да се искачи на првото место во шпанската Ла лига, откако во заостанатиот натпревар успеа дома да загуби со 1:2 од Гранада, во голем удар за шансите за титулата на каталонскиот гигант.

Со победа, Барса ќе се искачеше на поен пред лидерот Атлетико Мадрид, и работите тргнаа добро откако Лионел Меси со нов гол во 23. минута донесе 1:0 водство за домаќините. Меѓутоа, второто полувреме беше вистински кошмар за Каталонците. Колумбиецот Дарвин Мачис ја искористи лошата реакција на одбраната на Барса за да израмни на 1:1, пред Хорхе Молина во 79. минута да го комплетира пресвртот на клубот од југот на Шпанија.

Поразот доаѓа во најлош можен момент за Барса – на само пет кола пред крајот на сезоната тие остануваат трети со 71 поен, колку што има и второпласираниот Реал Мадрид, а Атлетико останува лидер со 73 поени. Гранада се на деветтото место на табелата со 45 освоени поени.