Top Sport

Хенес: Ако го тргнат Нојер од голот, наши фудбалери нема да играат за Германија

Во Германија трае расправата кој треба да биде прв голман на репрезентацијата, а сето тоа е зачинето со „војната со зборови“ што ја водат колегите и конкурентите Мануел Нојер и Марк-Андре Тер Штеген.

Голманот на Барселона Тер Штеген неодамна го искажа незадоволството од статусот што го има во националниот тим, на што најпрвин му одговори Нојер, а потоа и од најтрофејниот германски клуб Баерн.

Претседателот на Баерн, Ули Хенес, реагирал по информациите дека Тер Штеген сепак ќе добиел шанса на наредниот меч. Тој се заканил дека доколку се случи тоа нема да ги пушти играчите на Баерн да играат за репрезентацијата.

„Како би реагирал доколку Тер Штеген го замени Нојер? Доколку се случи тоа, нема да му дозволиме на ниту еден играч да игра за репрезентацијата“, се заканил во интервју за „Спорт1“, челникот на Баерн.

Scroll to Top