Top Sport

(Видео) Хет-трик на Осимен, Наполи му даде шест гола на Сасуоло

Во одложениот натпревар од 21. коло на Серија А на стадионот „Мапеи“ во Реџо Емилија, Наполи убедливо победи против Сасуоло со 6:1.

Натпреварот започна по иделано сценарио за Сасуоло, со спектакуларниот гол на Урош Рачиќ во 17.минута.

Од тој момент Наполи доминираше на теренот. Израмни на 1:1 во 29. минута, а потоа до крајот на првото полувреме, Политано двапати асистираше за головите на Осимен, во 31. и 41. минута.

На стартот на вториот дел проработе оската Кварацкелија- Осимен, прво во 47. минута Грузиецот му асистираше за Нигериецот, а четири минути подоцна улогите се сменија.

Во 75. минута, Грузиецот го постигна својот втор гол и го постави конечниот резултат.

Scroll to Top