Хетафе даде гол по 21 секунда, Атлетик потоа им врати со пет!

Атлетик Билбао стигна до 5:1 победа над Хетафе во меч од 20-тото коло во шпанската Ла лига, иако примија гол по само 21 секунди игра.

Куку само што почна мечот успеа да го совлада Унаи Симон за неочекувано водство на гостите, но бргу следуваше одговор, бидејќи веќе во 12. минута Раул Гарсија израмни на 1:1. Хетафе повторно имаше совршена шанса да дојде во водство четири минути подоцна, но Хаиме Мата беше непрецизен од белата точка.

Баскискиот клуб ја комплетираше „ремонтада“ во второто полувреме – Јерај Алварез (50.), повторно Гарсија (61.), Алехандро Беренгер (75.) и Оскар де Маркос (82.) ја наполнија мрежата на гостите.

Атлетик сега е на 9. место на табелата со 24 поени, додека со поен помалку, Хетафе е на 13. позиција.