Top Sport

Италијанскиот фудбал се прости со Стефано Салватори

Стефано Салватори, поранешниот играч на Милан, почина во средата на 49 години. Салватори ја почна својата кариера со „росонерите“, пред да се врати во тимот за сезоната 1989/90, освојувајќи ја европската титула со нив.

Играч кој се снаоѓаше во одбраната и во средниот ред, и играше во повеќе италијански тимови како Парма, Фиорентина, Аталанта и СПАЛ.  По повлекувањето од спортот, тој се пресели во Австралија, каде што неколку години работеше со фудбалски школи во Бризбејн и Сиднеј. Причината за неговата смрт засега не е откриена.

Scroll to Top