Top Sport

Италијанско дерби во Лига Европа, Милан против Рома

Вo 13.00 часот, во Нион се одржи ждрепката за Лига Европа. За трофејот кој минатата сезона го освои Севилја ќе се борат: Аталанта, Баер Леверкузен, Бенфика, Ливерпул, Милан, Марсеј, Рома и Вест Хем.

Четвртфиналната фаза во Лига Европа ќе ја обележи италијанската пресметка Милан ќе игра против финалистот од минатата сезона Рома.

Милан-Рома
Ливерпул-Аталанта
Баер Леверкузен-Вест Хем
Бенфика-Марсеј

Костурот за полуфиналето изгледа вака:

Бенфика-Марсеј/ Ливерпул-Аталанта
Милан-Рома/ Баер Леверкузен-Вест Хем

Првите натпревари на програмата се на 11. април, реваншите ќе се одиграат една недела подоцна. Полувиналните натпревари се закажани за 2. и 9.мај.

Во Велика Британија ќе се одигра и финалето во Лига Европа, исто како и финалето во Лигата на шампионите, но во Ирска, поточно во Даблин на 22.мај.

Scroll to Top