Top Sport

Избрани најдобрите 11, во составот нема место за Салах и Куртоа

Наградите на ФИФА повторно носат изненадувања. Во изборот на ФИФПро најдобрите 11 во минатата сезона, нема место за најдобриот голман минатата сезона (во избор на ФИФА) Тибо Куртоа, ниту за стрелецот на најдобриот гол и еден од финалистите за најдобар фудбалер, Мо Салах.

Европските шампиони Реал Мадрид доминираат со четири активни фудбалери (Варан, Рамос, Марсело и Модриќ) и еден кој го напушти тимот (Кристијано Роналдо).

Челси ги има Н’Голо Канте и Еден Азар, тука се очекуваните избори на Килијан Мбапеи Лео Меси, додека Манчестер јунајтед го има најдобриот голман во Давид де Хеа.

ГОЛМАН

Давид де Хеа (Манчестер јунајтед)

ОДБРАНА

Дани Алвеш (Пари Сен-Жермен)

Рафаел Варан (Реал Мадрид)

Серхио Рамос (Реал Мадрид)

Марсело (Реал Мадрид)

СРЕДЕН РЕД

Лука Модриќ (Реал Мадрид)

Н’Голо Канте (Челси)

Еден Азар (Челси)

НАПАД

Лионел Меси (Барселона)

Килијан Мбапе (Пари Сен-Жермен)

Кристијано Роналдо (Јувентус)

Scroll to Top