Јунајтед не се намачи во Хадерсфилд (видео)

Манчестер јунајтед останува во „лов“ на титулата од ФА купот, откако со 2:0 победи на гостувањето кај јоркширските соседи Хадерсфилд, не дозволувајќи реприза од поразот во ПЛ оваа сезона на „Кирклис“ стадионот.

Пол Погба не е во составот откако закачи повреда, и пред мечот се јави со порака до навивачите да го поддржуваат Јунајтед, но затоа тука беше Ромелу Лукаку, кој со два гола ја обезбеди победата.

Лукаку прво доби одлична топка од Алексис Санчез уште во третата минута од мечот за да го наруши ентузијазмот за гласните домашни навивачи, а до полувремето Јунајтед требаше да води со 2:0, откако Хуан Мата постигна гол кој беше поништен по консултирање со гол-технологијата. Во второто полувреме, Лукаку уште во 55. минута зголеми на 2:0 за да покаже дека полека ја враќа голгетерската форма.