Top Sport

Јуве ќе му го продолжат договорот на Кјелини

Јувентус се многу блиску до договарање на продолжување на престојот на капитенот Џорџо Кјелини на „Алијанц“ стадионот, тврди весникот „Ла газета дело спорт“.

Според нив, „ББЦ“ на Јувентус – Џанлуиџи Буфон, Леонардо Бонучи и Кјелини уште се сметаат за ’рбет на својот тим. Договорите на Буфон и Кјелини истакуваат на крајот на сезоната, а претходно беше јавено дека 42-годишниот Буфон веќе се согласил да остане во Торино и следната сезона, а сега „Газета“ тврди дека се чека само да се официјализира соработката со Кјелини.

Дефанзивецот доби сериозна повреда на коленото на првиот меч од сезоната 2019/20, но неодамна се врати на терените пред да е суспендира сезоната поради корона вирусот. Тој одигра три натпревари и постигна еден гол, за да го реши мечот против Парма.

Scroll to Top