Ливерпул со 3:1 го совлада Арсенал во саботата, уште еднаш покажувајќи дека е фаворит за титулата во Премиер лигата, а Роберто Фирмино, иако не постигна гол, го имаше можеби потегот на мечот.

Бразилецот го „збудале“ Дани Себалјос, откако со фантастичен потег ја „крена“ топката и сам себе си асистираше за удар.

Еден коментар на Интернет беше типичен: „Роберто Фирмино се извлече со убиство во живо на ТВ и пред 55.000 луѓе“.