Top Sport

Карлос Бака: Бев дел од најлошиот Милан во историјата

Колумбискиот напаѓач Карлос Бака рекол дека во последните неколку сезони Милан прикажувал најлоши партии во својата историја. Бака во 2015 година од Севилја пристигна во Милан, а на почетокот на оваа сезона клубот го испрати на позајмица во Виљареал.

Милан во последните неколку сезони игра далеку под своето реноме, а во тој период успеа да освои само еден трофеј, и тоа на почетокот на оваа сезона кога го освои Суперкупот на Италија.

„Лично сум задоволен од периодот што го минав во Милан. Потртаните цели ги остварив. Можеше да биде и подобро, но за нешто такво беше потребна поддршка од раководството и тимот. Бев дел од Милан во неговиот најлош период во историјата. Претседателот Берлускони по 30 години реши да го продаде клубот, тренерот Монтела и новото раководство имаа различни идеи“, рекол Бака.

„Јас со крената глава заминав од клубот бидејќи Милан игра во европските купови, а тука има и мој придонес. Тоа беше една од моите цели кога ја напуштав Севилја“, дополнил Колумбиецот.

Карлос Бака за две сезони во Милан одигра 76 натпревари и постигна 34 гола.

Scroll to Top