Top Sport

Кармо најскап играч во историјата на грчкиот фудбал

Олимпијакос го сруши трансфер рекордот во грчкиот фудбал. Олимпијакос од Порто ќе го откупи дефанзивецот Давид Кармо(23) кој оваа сезона игра на позајмица од Порто.

„Луѓето од Олимпијакос не известија дека ќе го платат договорениот откуп, па Кармо наскоро и официјално ќе стане нивни играч“, соопшти Порто.

Според грчките и португалските медиуми, Олимпијакос за Кармо ќе плати 17.500.000 евра, колку што беше првично договорено. Порто ќе загуби нешто повеќе од 4.000.000 евра, имајќи предвид дека го купија Кармо од Брага во јули 2022 година за 20.300.000 евра.

Интересно е што по 25 години паѓа грчкиот фудбалски рекорд, а го држеше Словенецот Златко Заховиќ, кој исто така од Порто пристигна во Олимпијакос за тогаш астрономски 13.500.000 евра.

Scroll to Top