Кавани, Мбапе и Ди Мариа се распукаа за воведен триумф на „Светците“ (видео)

Фудбалерите на францускиот шампион, екипата на ПСЖ вечерва го играше воведниот меч од новата сезона во Лига 1. Противник на „Светците“ им беше екипата на Ним. ПСЖ триумфираше со резултат 3-0.

Кавани го постигна првиот гол за екипата од Париз во новата сезона, Уругваецот прецизно стрелаше од белата точка во 24 минута.

Доминацијата на теренот беше за домашниот тим, а предноста беше дуплирана во вториот дел, во 56 минута. Мбапе на асистенција на Бернат биеше неодбранливо.

Одбраната на Ним попушти, па следуваше и трет гол во мрежата на гостите. Стрелец беше Ди Мариа, на асистенција на Мбапе. Аргентинецот се запиша во листата на стрелците само 5 минути откако влезе во игра.

Во останатите два меча од денешната програма во Лига 1, Лил со 2-1 беше поуспешен од тимот на Нант, а Старзбур и Метц ги поделија бодовите играјќи 1-1.