Казорла ја извлече „подморницата“ кај Хетафе, Бетис и зема 3 поени на Осасуна

Екипата на Вилјареал, популарната „жолта подморница“ ги собра трите бода од гостувањето кај Хетафе во рамки на 35 коло во Ла Лига. Мечот им припадна на гостите со резултат 1-3.

По првото полувреме без многу возбудувања, Санти Казорла од пенал во 63 минута донесе гостинска предност.
Хетафе се врати во мечот, во 80 минута на 1-1 израмни Дуро, а со вториот пенал, „подморницата“ во 85 минута стигна до 1-2. Стрелец на најстрогата казна беше повторно Казорла.

Кога сите го очекуваа последниот свиреж на судијата, Пена, во 93 минута стрелеше прецизно за конечни 1-3.

Со оваа победа, Вилјареал стигна до 57 бода и е закана за четвртото место на Севилја кое води во ЛШ. Андалузијците имаат 60 бода и меч помалку.

Екипата на Бетис, пак, уште во првиот дел ја заврши работата, кога станува збор за головите.
Родригез во четвртата и Алфонсо Педраса во 25 минута стрелаа прецизно за 2-0. Третиот беше постигнат длабоко во судиското продолжување, во 98 минута. Конечните 3-0 беа дело на Алена.

Бетис со трите бода стигна до 13-тата позиција, а Осасуна е моментно две позиции пред нив.