КЛ: Шкендија со реми во Ерменија, Академија Пандев пак загуби од Лехија

Шкендија останува единствениот македонски клуб кој остана во Конференциската Лига Европа, откако одигра 2:2 на гостувањето во Ерменија кај Арарат, по 2:0 домашната победа, додека Академија Пандев по високиот 4:1 пораз на гости кај Лехија Гдањск, повторно загуби, овојпат со 1:2 за збогување од квалификaциите.

Тетовскиот клуб во второто квалификациско коло ќе игра со летонскиот клуб Валмиера.

Шкендија стигна до рано водство, кога во втората минута Браво си постигна автогол, за европската виза да биде на дофат на во судиското продолжение од првото полувреме кога Сидрит Гури зголеми на 0:2. Домашниот тим успеа да се врати во игра и со двата гола на Гор Малкјан (49. и 79. минута) да избори реми.

Мациеј Гајос го донесе полскиот клуб во водство во 37. минута од мечот, пред Академија Пандев да израмни преку Димитар Митровски во 59. минута од мечот. Победата за Лехија ја обезбеди замената Рафал Пјетржак во 82. минута.