Top Sport

Клоп зошто Артур е вистинско решение: Ливерпул игра поинаков фудбал од Јувентус

Иако дел од навивачите на Ливерпул не беа пресреќни од одлуката клубот да го донесе Артур Мело од Јувентус по неговите потпросечни настапи во Јуве и во Барселона, Јирген Клоп признава дека талентот на Бразилецот не се покажал во Италија, но дека Ливерпул играат „поинаков фудбал од Јуве“.

Ливерпул платија 4.5 милиони евра за позајмицата на 26-годишниот Артур, а имаат и опција да го направат трансферот постојан за 37.5 милиони фунти. Тој одигра само 63 меча за Јувентус со 1 гол и 1 асистенција.

„Се надевам дека ќе може да дебитира против Наполи во Лигата на шампионите. Задоволен сум од трансферот. Што носи тој за тимот? Прво, тој е многу добар фудбалер, тука мораме да се разбереме. Со многу возбудлива кариера и релативно млад. Има ритам, знае да додава, брз е со топката и тоа ми се допаѓа. Знам дека во Јувентус не функционираа работите. Но, потенцијалот е тука. Ние играме поинаку од Јуве и мислам дека добро ќе се вклопи“, вели Клоп.

Scroll to Top