Top Sport

Крај на една ера: Од Манчестер Сити замина и последниот што имаше титула пред Пеп Гвардиола

Капитенот на Манчестер Сити, Фернандињо, го напушта „Етихад“. Тој се враќа во татковината, каде потпиша со Атлетико Параненсе. Доби двегодишен договор од бразилскиот клуб и реши да замине од Сити во кој пристигна во 2013 година.

Интересно, во тимот веќе нема играчи кои ја освоија титулата со Манчестер Сити без Пеп Гвардиола. Поточно, Фернандињо е последниот кој го крена англискиот шампионски пехар во 2014 година и досега остана во тимот.

Во тој тим, предводен од Мануел Пелегрини, играа уште некои големи имиња – Харт, Компани, Забалета, Лескот, Милнер, Насри, Негредо, Џеко, Коларов, Хесус Навас, Агуеро, Давид Силва, Клиши, Бери, Јаја Туре …

Фернандињо сега се враќа во Атлетико Параненсе, каде играше од 2002 до 2005 година, кога како 20-годишен фудбалер се пресели во Шахтјор Доњецк.

Фернандињо за Манчестер Сити одигра дури 383 натпревари, постигна 26 гола и забележа 33 асистенции. Има дури пет титули во Премиерлигата, шест трофеи во Лига купот, еден во ФА Купот и му недостига само Лигата на шампионите.

Scroll to Top