Кристал палас ги скрати надежите за трофеј на Тотенхем (видео)

Тотенхем, најверојатно ќе почека за нов трофеј во англискиот фудбал, откако Кристал палас успеа да ги елиминира од четвртото коло на ФА купот благодарение на 2:0 победата на „Селхарст парк“.

Ова е втора елиминација за Тотенхем за неколку дена, откако беа поразени од Челси на пенали во полуфиналето од англискиот Лига куп. Иако Спарси се во игра и во Лигата на шампионите и разликата на Ливерпул и Манчестер сити на врвот на Премиер лигата е математички достижна, со ова исчезнува реалната шанса за трофеј на тимот на Маурисио Почетино.

Конор Викам им донесе водство на Палас во деветтата минута по една одлична акција на домаќините, а предноста беше удвоена во 34. минута, кога Андрос Таунзенд од пенал зголеми на 2:0. Тотенхем имаше шанса да се врати во мечот во 45. минута кога и на нив им беше досуден пенал, меѓутоа ударот на Киеран Трипиер беше одлично одбранет од Аргентинецот Јулијан Сперони.