Top Sport

Кристал палас пред договор со Лусиен Фавр

Швајцарскиот тренер Лусиен Фавр набргу ќе биде потврден како нов менаџер на премиерлигашот Кристал палас, доколку ја добие потребната работна дозвола, за да го замени Рој Хоџсон, кој се пензионираше по четири години на кормилото на клубот од јужен Лондон.

Поранешниот тренер на Борусија Дортмунд ќе потпише договор до 2024 година, и пристигнува во Премиер лигата со големо искуство. Тој претходно беше тренер на Цирих, Херта Берлин, Борусија Менхенгладбах и Ница.

Тренерот нема да биде единствен проблем на Палас – тие имаат дури 22 фудбалери чии договори завршуваат на 30 јуни, иако остануваат со првата ѕвезда Вилфрид Заха.

Scroll to Top