Top Sport

Ла лига: Пако дебитираше со гол, Вилјареал со сигурна победа (видео)

Пако Алкасер дебитираше со гол во својот нов тим, постигнувајќи го првиот гол за Вилјареал при 3:1 победата над Осасуна, за „подморницата“ да се искачи на седмото место на табелата со 34 поени, само два зад Атлетико Мадрид.

Алкасер, кој дојде од Борусија Дортмунд, го одбележа враќањето во Шпанија со гол во 44. минута, но Осасуна израмни на почетокот на второто полувреме, пред Рубен Пења и Санти Казорла да ја обезбедат победата за домаќините.

Другите фаворити немаа најдобра недела во Ла лига. Реал Сосиедад загуби со 2:1 на гостувањето кај Леганес и покрај тоа што имаше водство на полувреме, Хетафе го „собори“ Атлетик Билбао на „Аноета“ со 2:0, додека Севилја одигра 1:1 дома со Алавес.

ЛА ЛИГА, 22.КОЛО

Леганес – Реал Сосиедад 2:1

Еибар – Бетис 1:1

Атлетик Билбао – Хетафе 0:2

Севилја – Алавес 0:1

Вилјареал – Осасуна 3:1

Scroll to Top