Лацио го доби Јувентус во дербито на колото

Лацио го победи Јувентус (2:1) во дерби натпреварот одигран во рамките на 29. коло од италијанската Серија А. Со овој триумф Лацио се зацврсти на второто место на табелата со 58 бода, пет повеќе од Рома и шест од Милан. Јувентус остана на седмото емсто со 44 поени.

Лацио ја заслужи победата, бидејќи од го нападна противникот. Добрата игра ја крунисаа со гол во 38.минута кога погоди капитенот Сергеј Милинковиќ-Савиќ.

Јуве експресно се врти во мечот. Четири минути подоцна по една голема мешаница пред голот на проведел стрелец беше Адријен Рабио.

Точка на натпреварот стави Закањи по изворендната асистенција од Фелипе Андерсон во 53.минута.

Интересно ова беше само втората победа за Лацио на домашен терен против Јувентус во последните 20 години.